Муратова Алия Шинарбекқызы
№ 4 орта мектебінің
бастауыш класс мұғалімі
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы:Сөйлем оны қайталау.
Сабақтың мақсаты:Білімділік-Сөйлем туралы түсініктерін олардың айтылу мақсатына байланысты түрімен таныстыру.Адамгершілік, ұйымшылдыққа,достыққа тәрбилеу.
Ойлау қабілеттерін ,граматикалық тапсырмалар арқылы сөздік қорын ,тілін дамыту.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап,талдау,ой қозғау.
Сабақтың көрнекілігі:Оқулық,суреттер,кесте тірек сызбалар,тест.
Сабақтың барысы:
1)1.Ұйымдастыру бөлімі.
2.Сабақтың даярлығын тексеру.
3.Назарын сабаққа аудару.
Қайырлы күн досым!
Қайырлы күн болсын!
Күлші кәне досым
Күлші кәне досым
Бүгінгі күн міне,
Сәттілікке толсын
2) Үй тапсырмасын тексеру
1.(Жаттығуды оқып,талдау)
2.Ережені қаталау.
3)Өткенді қайталау
1Слайд 1.Тест орындау.
2Слайд 2.Сөз тіркестері мен сөйлемдерді ажыратып айту,тыныс белгілерін атау.
3Слайд 3. Сөздердің сөз құрамына талдау.
4Слайд 4.Сұрақтарға жауап беру.(Мағынасын түсіндіру)
5Слайд 5.Өзіндік диктант.
4) Жаңа сабақ.
1.Әріпті біз(көреміз)не істейміз?
2.Дыбысты біз не істейміз(Естейміз)
3.Сөз не ден құрылады?
4.Сөзден нелер құрылады?
а) Сөйлем аяқталған ойды білдіреді.
ә) Сөйлем сөздерден құрылады.
в) Сөйлемдегі сөздер бқлек жазылады.
г) Сөйлемнің бірінші сөзі бас әріптен жазылады.
д)Сөйлемнің соңынан тыныс белгісі қойылады.(Таблицамен жұмыс)
6)Тақтамен жұмыс.
1.Күннің жадын жазу.Көркем жазу.Сс Сс Сс Сана,сөз,сөйлем
2.1-жаттығу орындау.(тақтаға жазғызу 5 оқушы)
2-жаттығу(ауызша сұрау)
1-ші хабарлы 2сұраулы,3 лепті сөйлемді теріп айтвп шығу.
3-жаттығу.Еске сақтап жазу.(Оқулықты ашып өз-өздерін тексеру)
Карточкалармен жұмыс
(Әр бала бір-бір сөздерді алып қай сөз табы екенің айтып сөйлемдер құру)
4-жаттығу .Сұраулы сөйлемдерді хабарлы сөйлемдерге айналдыррып жазып (мақалдың мағынасын түсіндіру)
7) Белгілерді іліп талдау.
8)Үй тапсырмасы.Сөйлем жігін тауып,тыныс белгісін қойып көшіріп жазу.
6Слайд.Шығармашылық жұмыс.
Ұзын мойын көрікті
Білесін бе_________?
Жақсы жазып тесті
Алдым бүгін_______.
Жақсы бала ойлағыш,
______бала тойлағыш.
Атаның баласы бол ма,
______ баласы бол.
Қорытынды.Бағалау.Үйге тапсырма.