Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекті натурал санға бөлу.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып,
1. осы тақырыптар бойынша алған теориялық білімдерін есептер шығаруда қолдана алу,ондық бөлшектерді бөлу тақырыбын тиянақтау;
2.Ұйымшылдыққа,бірлікке,достыққа тәрбиелеу.
3.Ондық бөлшектерді бөлудің әртүрлі жағдайын дамыта оқыту ,өз бетінше жұмыс жасауға баулу.
Сабақтың көрнекілігі: мазмұнына қатысты суреттер, тірек сызба тапсырмалар.
Сабақтың әдістері: қызығушылығын ояту, ойын, сұрақ – жауап.
Сабақтың түрі: білім бекіту сабағы
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
І.Бағдарлау – мотивациялық кезең.
Қызығушылығын ояту.
«КЕНГУРУ»
1-тапсырма. Алма жеміс қосылып дайындалған балмұздақты жақсы көреді. Кафеде мына түрлері бар екен:
Жаңғақ қосылган пломбир;
Банан қосылған пломбир;
Қарақат қосылған пломбир;
Қарақат қосылған шокаладты балмұздақ;
Құлпынай қосылған шокаладты балмұздақ;
Төрт түрінде Алмаға не балмұздақты өзі, не қоспасы ұнамады, ал біреуінің өзі де,қоспасы да ұнамады. Ол осы тағамдардан өз талғамы бойынша балмұздақ дайындап беруді сұрады. Алма қандай балмұздақты және қандай жемісті жақсы көреді?
(Оқушылармен бірлесе отырып шешу)
1.Біз бұдан бұрын натурал сандарды бөлуді үйренгенбіз. Енді ондық бөлшекті натурал санға бөлу қарастырайық.
Есеп.Периметрі 12,8 дм квадраттың қабырғасының ұзындығын табыңдар.
Шешуі. Квадраттың периметрін сантиметрімен өрнектеңіз:
Квадраттың қабырғасын табыңыз:___________(12,8 дм =128см. 128 : 4 = 32 (см).
32 см =3,2 дм. Онда 12,8 : 4= 3,2. 3,2 . 4 = 12,8. Жауабы: 3,2 см.
1) Ондық бөлшектің үтіріне назар аудармай, оны натурал санға бөлу керек;
2) Бүтін бөлікті бөлу аяқталғанда, бөліндіге үтір қою керек.
1-жағдай.Ондық бөлшектің бүтін бөлігі берілген натурал санға қалдықсыз бөлінбейді
2-жағдай.Бөлінгіш ондық бөлшектің бүтін бөлігінің бөлгіштен кем болуы
3-жағдай. Ондық бөлшекті бөлу барысында қалдық қалады.
Оқушылар, ережелерді ескере отырып, шапшаң есептейік:
1) 12,6:3 ;
Өз бетімен. 1-тапсырма. Есептеңдер:
1)3,5:7; 2)28,8:9 ; 3) 0,7:10
2-тапсырма. Самал 2,16 кг, ал Айша одан 3 есе аз дәрілік шөп жинады. Айша қанша дәрілік шөп жинады?
ІІ Операциялық - орындаушылық кезең
Оқулықпен жұмыс:
№ 1162(1-2), 1163(5,6),1165
Оқулықтан тыс тапсырма.
Себетте мандарин, алмұрт, алма бар. Олардың барлығы 3,15кг. Алмұрт мандариннан 2 есе көп, алма алмұрттан 2 есе көп.
Себетте неше килограмм мандарин,алма ,алмұрт бар?
III. Рефлексиялық – бағалау кезең.
Бекітуге арналған сұрақтар:
Амалдарды орындаңдар:
1)10,5:15+1,8 ;
2)462:132*1,6 ;
Жауабы: 1)2,5 ; 2)5,6
Өзін-өзі бағалау парағы
Р/с Тапсырмалар Мұғалім берген ұпай саны Оқушының жинаған ұпай саны Баға
1 Кенгуру 5
2 Мұғалім жетелеуімен 4
3 1,2,3-тапсырма 5,4,4
4 Оқулықпен жұмыс
№1162(1-2) №1163(5-6) №1165 4, 4, 6
5 Оқулықтан тыс тапсырма 5
6 Бекіту 3
Барлығы 44
Бағалау критерийі: 38-44 ұпай -”5” 23-37 ұпай -”4”12-22 ұпай -”3”
Үйге тапсырма №1162(3-4), 1166