Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тригонометрия «Ават орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Амансупиев Р
Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 9.1.1.1 бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру;
9.1.2.1 градусты радианға және радианды градусқа айналдыру;

Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар:
Кез келген бұрыштың радиандық өлшемі ұғымдарын, бұрыштың градустық өлшемін радиандық өлшемге және кері айналдыруды біледі;
Оқушылардың басым бөлігі:
Бірлік шеңберге градустық және радиандық өлшемдермен өрнектелген бұру бұрыштарын белгілейді;
Кейбір оқушылар:
Нақты сандармен және радиандық өлшемдермен өрнектелген бұру бұрыштарының арасындағы сәйкестік орнатады.
Ойлау дағдыларының деңгейі Білу және түсіну, қолдану
Бағалау критерийі - бұрыштың радиандық өлшемін біледі, атайды;
- есептер шығару барысында градусты радианға және радианды градусқа айналдырады.
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және терминология:
- бұрыш, бұру бұрышы, доға;
- градус, радиан, бірлік шеңбер, ширек, π, 180°, 2π, 360°,π/2, 90°;
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
- егер бұру бұрышы сағат тіліне қарсы қозғалу барысында алынса…;
- егер бұру бұрышы сағат тілі бойынша қозғалу барысында алынса…;
- центрлік бұрыш...;
- 1 радиан…;
- радиандық өлшем…;
Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы негізінде «Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана» идеясы бойынша оқушылардың бойына патриоттық, адамгершілік, өзара сыйластық қарым – қатынастарды дамыту
Пәнаралық байланыс
Геометрия, физика, сызу;
Алдыңғы білім Бұрыш, бұрыш түрлері, бұрыштың өлшемі;

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері уақыты Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
1-8 минут






5м Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал туғызу.
Әр оқушы өз есімін және есімі қай әріптен басталып тұр сол әріптен келетін өз бойында бар бір жағымды қасиетін айту. Мысалы, Сарсен – сүйкімді, Мейіржан – мейірімді, Аяжан – ақылды, Дана – данышпан, т.с.с.
Оқушыларды “градус”және “радиан” деген жазулар бар текшелер арқылы топқа бөлу.
Оқушыларға БББ кестесін және бағалау парағын таратып беру.

1-тапсырма. «Тіcket card» ойыны.
Оқушыларға жаңа сабаққа байланысты сұрақтары бар карточкалар таратылып беріледі.
Карточкадағы сұрақтар:
Бұрыш деген не?
Тар бұрыш деген не?
Тік бұрыш деген не?
Доғал бұрыш деген не?
Жазық бұрыш деген не?
Толық бұрыш деген не?
Бұрышты қандай құралмен өлшейді?
Бұрыштың өлшемі…
Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы?
Төрт бұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы?
Сыбайлас бұрыштардың қосындысы неге тең?
Вертикал бұрыштар…
Бұрышты калай саламыз?
Транспортир деген не?    т.с.с.

Оқушы: Бір оқушы бастап өз карточкасындағы сұрақты қояды, кез келген оқушы сұраққа жылдам, әрі дұрыс жауап беру арқылы келесі сұрақты қою мүмкіндігіне ие болады. Кімнің қолында карточка қалмаса, сол оқушы жеңген болып есептеледі.
Мұғалім: Жауаптардың дұрыс, нақты болуын, дұрыс айтылуын қадағалайды.
Мақсаты: Өткен тақырыпты қайталау, оқушылардың математикалық тілде сауатты сөйлеу дағдысын жетілдіру.
Оқушылар бағалау парағын толтырады.

Шаттық шеңбер

Текшелер

Қосымша 1,2

Қосымша 3
Сабақтың ортасы
8-30 минут




























2-тапсырма. «Түйінді сөздер» әдісі
1-топ: 1 градус, бұру бұрышы, 10=0,01745 рад.
2-топ: 1 радиан, бірлік шеңбер, 1 рад.≈570.

Дескриптор:
сөздердің анықтамаларын айтады;
сөздердің мағынасын ашады;
басқа топқа түсіндіреді.

3-тапсырма:  Джигсо әдісі  (Топтық жұмыс):
Берілген үшбұрыштарды анықтап, бұрыштарының градустық өлшемдерін табыңдар және радиандық өлшемдерге айналдырыңдар.

1-топ.

2-топ.       

Дескриптор:     
үшбұрыштарды анықтайды;
берілген үшбұрыштардың градустық өлшемдерін табады;
градустық өлшемді радиандық өлшемге айналдырады; 

4-тапсырма:
Қазақстанның елордасы Астанадағы «Хан Шатыр» сауда-ойын-сауық орталығының ғимараты орталық ось бойынша 15º-ке еңкейтілген. Көлбеудің градустық шамасын радиандық шамамен ауыстырыңдар.
Дескриптор:     
көлбеудің градустық шамасын анықтайды;
градустық өлшемді радиандық өлшемге айналдырады; 

5-тапсырма: Деңгейлік тапсырмалар
1. Радианмен берілген бұру бұрышының градустық өлшемін табыңыз:
2π/3; π/3; π/6;
Дескриптор:     
радиандық өлшемді градустық өлшемге айналдырады;
2. Егер β = π/4 болса, онда Вβ нүктесін бірлік шеңберге белгілеңдер.
Дескриптор:     
радиандық өлшеммен берілген бұру бұрышын бірлік шеңбергеде белгілейді;
3. Радиандық өлшемі 9 болатын бұру бұрышының градустық өлшемін табыңыз.
Дескриптор:     
нақты санмен берілген бұру бұрышының градустық өлшемін табады;

Текшелер, оқулық











Үшбұрыштар суреттері





презентация














карточкалар
Сабақтың соңы
30-40 минут



















5м 6-тапсырма:  Жұптық жұмыс.

Сәйкестендіріңіз:

450    π/2
1200    π/4
3600    π
200    2π/3
2100    π/9
1800    7π/6
300    2π
900    π/6

Дескриптор:     
радиандық өлшемді градустық өлшемге айналдырады;
градустық өлшемді радиандық өлшемге айналдырады;
өлшемдерді сәйкестендіреді.

Үй тапсырмасы:  №531    154-бет

Бағалау:
Бағалау парағы бойынша оқушылардың білімдерін бағалау.

№ Оқушының аты жөні «Тіcket card» ойыны «Түйінді сөздер» әдісі Джигсо әдісі  Құндылықтарға баулу деңгейлік тапсырмалар Жұптық жұмыс барлығы
    3 ұпай 3 ұпай 3 ұпай 3 ұпай 3 ұпай 3 ұпай 15 ұпай
1               
2               
3               
4               
5               
6               

Рефлексия.    Кері байланыс.

Б (Мен не білемін?) Б (Менің не білгім келеді?) Б (Мен не білдім?)
бұрыш, бұру бұрышы, доға;
градус, радиан, бірлік шеңбер, ширек т.с.с. Кез келген бұ-рыштың радиан-дық өлшемі ұғымдарын, бұрыштың гра-дустық өлшемін радиандық өлшемге және кері айналдыру-ды

сәйкестендіру кестесі
















































Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Пəнаралық байланыс; денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс, құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі)

Жаңа сабаққа байланысты сұрақтары бар карточкалар пайдалынылады. Сабақ барысында «Тіcket card» ойыны, «Түйінді сөздер» әдісі,  Джигсо әдісі, деңгейлік тапсырмалар, жүптық жұмыстар орындалады.

Бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалау. БББ кестесі арқылы кері байланыс жүргізу.
Геометрия: бұрыш,доға, градус, бірлік шеңбер түсініктері пайдаланылады.
Құндылыққа берілген есеп презентация арқылы көрсетіледі.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?